Kmotřenky v POSTŘELMOVĚ
Kmotřenky na výletě v Postřelmově
Letos to budou dva roky, co naše T.J. Sokol pořídila vlastní sokolský prapor. Když nám tenkrát paní Strachotová předávala hotový prapor, provedla nás svou dílnou a malou muzejní expozicí o vyšívání s pozváním, že můžeme zase kdykoliv přijet se podívat. Letos na podzim jsem si na pozvánku paní Strachotové vzpomněl, ale bylo před vánocemi, a to jsou jiné starosti. Ale v lednu je už volněji a co tak vyrazit, než bude jaro a jiné práce. No a koho by to mohlo zajímat, přece naše šikovné kmotřenky. Domluva termínu byla jednoduchá, a tak jsme ve středu 5. února 2025 odpoledne odjeli do Postřelmova. Přivítala nás paní Libuše Strachotová a velmi obsáhle nám povykládala o nejrůznějších způsobech a technice vyšívání, také o svých začátcích i profesní cestě až po současnost. Posléze se k ní připojila její mladší dcera Michaela. Obě nás pak provedly jejich dílnou. Měli jsme možnost prohlédnout si jak hotové prapory a stuhy, ale také staré prapory, které čekají v dílně na opravu a restaurování. Na rozpracovaných praporech bylo možné vidět, jak takové nádherné ale náročné nové dílo vzniká. Jsou to desítky a desítky hodin práce. Od počátečního grafického návrhu, přes výběr barev a vhodného materiálu k vlastnímu ručnímu vyšívání. Výroba takového praporu, podle složitosti a obsahu, může trvat dva až pět týdnů. Každý prapor vnímá paní Strachotová jako umělecké dílo, a proto v jejich dílně neuvidíte nějaké programovatelné vyšívací automaty. Z dílny jsme se pak přesunuli do přilehlé místnosti, ve které paní Strachotová shromažďuje nejrůznější artefakty, vztahující se k řemeslu vyšívání. Měli jsme možnost prohlédnout si staré vyšívací stroje, vzorníky s ornamenty a monogramy, vyšívané církevní oděvy, jejich součásti a pomůcky, ale také výšivky současné. Paní Strachotová nám také ukázala svou závěrečnou učňovskou práci. Na více než 50 listech byly nejrůznější typy výšivek, od těch nejjednodušších, až po techniky velice složité a komplikované, vč. restaurování (já jsem poznal jen křížkový steh).
Firmu před lety založila paní Libuše Strachotová, vyučená vyšívačka. V současné době s ní pracují její obě dcery Lucie i Michaela. Paní Strachotová je na to patřičně hrdá, že v nich probudila lásku k tomuto řemeslu a že má firmu v budoucnu komu předat.
Ani jsme se nenadáli a už jsme se museli bohužel rozloučit. Přes dvě hodiny jsme strávili v zajímavém prostředím, ale hlavně s velmi příjemnými lidmi.
Tento výlet měl byl také malým poděkováním kmotřenkám za jejich mimocvičební sokolské aktivity a výpomoci.
sepsal: Ing. Jiří Vejmelka
V Křelově: 8.2.2025
Náhledy fotografií ze složky POSTŘELMOV výlet